Yazı Detayı
13 Mayıs 2017 - Cumartesi 00:00 Bu yazı 231 kez okundu
 
Fitne
Hasan ERDOĞAN
kastamonuilkhaber@gmail.com
 
 

 

“Fitne uykudadır, uyandırana lanet olsun” Hadisi Şerif

Evet hele bu nazik zamanda ve iç-dış ehli ilhadın hücumu zamanında yara ve fitneye kapı açmak İHANET’tir. Hususan Risale-i Nur dairesinde bu tür fitnelerin vebali ve günahı daha azimdir. Neden Risale-i Nur gibi safi ve azami ve en birinci hizmete kanaat etmeyip şahsi ve indi ve de hizmetimize zıd yollara tevessül edilir, anlamış değilim. Ki bu tarz şaz ve hizmetimize zıd hareketlerde FETO gibi ecnebi parmağı olduğuna kaniim. Böyle âlem şumul ve âlî hizmet hiç bir şeye alet ve tabi edilemez. Edenler zecr tokatları yemiş ve yemektedirler ve de yiyeceklerdir.

Risale-i Nur şahıslarla uğraşmaz ve uğraşmamış. Bediüzzaman hazretleri r.a. remzen işaretle âyât ve ehadisin te’vilini nazikane izah ile ihtar etmiştir. Biz de aynı şekilde müsbet hareket etmekle mükellefiz. Yoksa tokada mustehak oluruz. Onuncu Lem’adaki şefkat tokatlarını tahattur edelim.

Bediüzzaman hazretlerinin r.a. hayattaki vekili Hüsnü Bayram Ağabey lüzumlu açıklamada bulundu:
“Risale-i Nur’un hocası Risale-i Nur’dur. Başka hocalara ihtiyaç yoktur.”
Buna rağmen şer basın bahanelerle nurculara hücum ediyor. Bize sabır ve kavli leyyin düşer. Ve bu tür fitnelere alet olmamaya gayret etmek düşer. Bu dünya dâr-ül imtihan olmak hasebiyle her an imtihanda olduğumuzun şuuruyla akl-ı selim ve teenni ile karşılamalıyız. Vesselâm.

ÇANAKKALE
Bugün 15 yıl aradan sonra ilk defa Bahçelievler Belediyesi’nin organizesi ile Çanakkale Savaş ve destanının yazıldığı yerleri rehber eşliğinde gözyaşları ile gezdik. Japonların her yıl Hiroşima’yı gençlere gösterdiği gibi bizim de gençlere mutlaka göstermemiz lâzım. Bu şekilde Çanakkale ruhu ve tarih şuuru verilebilir. 15 yılda çok büyük inkişaf olmuş. Çevre düzenlemesi ve ziyaretçi sayısı çok artmış elhamdulillah. Belediyeler gibi okullar da mutlaka Çanakkale Şehitliğini görmeli. Tabi ki ehil rehberler eşliğinde. M.Akif merhum Çanakkale şiirini buraları görmeden yazmış. Görse nasıl yazardı kimbilir. Kahraman ecdadımızı şükran ve fatiha ile her daim analım INŞAALLAH. Biz de her alanda onlardan geri kalmayalım. Boyunduruk düştüğü yerden kalkar. KALDIRALIM INŞAALLAH.

 
Etiketler: Fitne,
Yorumlar
Haber Yazılımı