Yazı Detayı
18 Haziran 2017 - Pazar 03:11 Bu yazı 288 kez okundu
 
Ramazan-Rahmet Ayı Elveda / Hasan ERDOĞAN
Hasan ERDOĞAN
kastamonuilkhaber@gmail.com
 
 

 

Rahmet ayı Ramazan geldi geçiyor. Maddî ve manevi rahmet ile elhamdulillah. Klasik “oruç tutmayana saldırı” haberleri olmadan. Oruç tutmayanların pervasız yeme-içmeleri ve giyim-kuşamları rahatsız edici olsa da engin hoşgörü ikliminde eridi. Bunlara karşı zemin hiddete gelip Izmir ve çevresini zelzele ile sallayarak ikaz-ı ilahiyi htirdi. Anlayana tabi…

 

Bu sene istanbul’da iftar sofraları pek pahalı ve elitti nedense? Geçen sene 25 tl olan iftar menusü Sultanahmet meydanındaki Fatih Belediyesi Sosyal Tesislerinde bu sene 45 tl olmuş.  Çok yerde böyle 100 artış nedendir bilmiyorum? Enflasyonun çok üzerinde bir artış, garib. 

 

Bir de garib-gurebaya iftar sofrası ve daveti az gibi geldi bana. Bir de aile, komşu, eş-dost iftarlarıda tekellüflü ve külfetli gibi ve gayri samimi geldi bana. Bu üzücü bir şey. Milli-manevi değerlerin aşınmasının sonucu. İçi boş eğitim sisteminin acı neticesi. Bir de örf-âdet ve gelenek gibi ahlaki değerlerin aşınmasının bir neticesi. Büyüklere saygı, küçüklere sevgi, şevkat ve merhamet gibi değerlerin aşınmasının acı sonucu. 

 

Bir de bu mübarek rahmet ayında vahşi cinayetler çok feci. Ne oluyor ? Neden bu sevgisizlik-saygisizlik.?

 

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri r.a.’nin “-Acaba sırf bu dünya için mi yaratıldın ki bütün vaktini ona sarfediyorsun” ikazının dinlenmeyip,  esas vazifemiz olan “Allah c.c.’a hakiki kul olma şuuru ile önce nefsimizi, sonra çoluk-çocuk, aile ve akraba ve dostlar ile bu “en büyük dava” için yaşama şuuru ve aşkı esas olmalıdır. Yoksa kendi elimizle ateşe atmış oluruz.

 

Bu mübarek Ramazan ayında ve Leyle-i Kadir’de  nefis muhasabesi ve tövbe-istiğfar ile maddi manevi hastalıklardan kurtulmak için dua edelim inşaallah.
Ve sıkça  Hadis-i Şerifde buyurulan “Allahumme afuvvun kerimun tuhibbul afve fa’vu anna” duasıyla birbirimize Duâ edelim.

 

Fi emanillah.

 
Etiketler: Ramazan-Rahmet, Ayı, Elveda, /, Hasan, ERDOĞAN,
Haber Yazılımı