Yazı Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 02:19 Bu yazı 307 kez okundu
 
RÜYAMDA GÖRDÜĞÜM AY
Fehmi NALBANT
kastamonuilkhaber@gmail.com
 
 

     
1946 da başladığım ilk okulu bitirmiş, ortaokula gidememenin üzüntüsü içindeyim.Bazen sığırları komşularla birlikte Sodura’ya gütmeye gider. Bazende anam beni koyunları doyurmaya gönderirdi. Genelde Kayadibine götürür, öğlen olunca eve gelirdim.Anam göbeğimi ahıra attığını söylerdi.Onun için olsa gerek hayvanları çok severdim.Her gün çobanlığa gönderilmem belki bundandı.
              Ahırlar, evlerin altına kalın meşe ağaçlarından  yapılırdı. Koyun -keçilerden sığırlara hastalık geçtiği düşünüldüğü için ahırları aynı olurdu. Ahırların üstünde ki odalar ve diğer bölmeler (ocak ve bacalar dışında) tamamen çam tahtasından mahalli mimariye uygun olarak bilhassa odaların tavanları, sergenler , dolaplar , hamamlığın kapıları özel işleme ve şekillerle süslenirdi.2 oda arasında 1,5 metre genişliğinde bırakılan aralıktan sergüye geçilirdi . Sergü yerden yaklaşık 4 metre yükseklikte 5 metre uzunluk ve genişlikte, tabanı tahtalarla kapatılan ve 3 tarafına korkuluk yapılan, devamlı güneş alan bir küçük meydan. Bu meydana kuşlar dışında hiçbir hayvan giremezdi. Burada meyve tahıl ürünleri kurutulur kışa hazırlık yapılırdı
         Bir gün ikindiye doğru serğüde altıma serdiğim yatağın üstüne uzandım. Uyumuşum. Rüyamda Sivrice Kalesini geçmek üzere olan Ay’ı gördüm. Bunu ömrümün sonbaharında bana verilecek olan bir ödül olarak yorumladım. Bu ödülün ne olacağını yaklaşık 40 yıl bekledim.1989 yılı hiç aklımın ucundan bile geçmediği bir gün Sarıcakaya Belediye başkanlığı teklifi almam üzere ,beklediğimin bu olduğunu anladım. O dönemde Eskişehir'de milletvekili bile olmayan DYP’den sayın Demirel’in buyruğu ile aday gösterildim. 
        Herkesin bildiği gibi küçük belde ve ilçelerde belediye başkanları 99 hemşeriler arasından seçilir. Ben oralı değil, Kastamonu’lu idim. Orada 6 yıllık memuriyet hizmetinden başka oy celp edecek özelliğim olmadığı gibi ilçede , hanımdan başkada yakınım yoktu oda fanatik solcu idi. Üstelik 1976 yılında görevli olduğum bir ilçede bir gazetede (binek reno) çıkmış ve kastamonuya giderek (37) plaka almıştım.Muhalifler bunu konu ederek benim yabancı olduğumu anlatmak istiyorlardı.Ben ise (bu plakayı hiçbir makama değişmem.oy verirseniz , memuriyette yaptığımın mislini reis olursamda yaparım)diyordum.ANAP’lı aday ise 2 dönem belediye başkanlığında kalıcı ve unutulmayan hizmetlere imza atmış saygın ve hizmet erbabı bir değerdi.O devreye kadar olduğu gibi o seçimde de hiçbir seçmen (bir bardak çay ısmarlarsan sana oy vereceğim) demiyor. Oyların tamamı vicdanlarla veriliyordu.
           Sarıcakaya’da sevilen,sayılan ve hizmetinden emin olunan arkadaş grubu ile girilen seçimlerden 2 il Gn Mec.Üyesi ile 7/2 gibi bir belediye Meclis üye çoğunluğu ile halk bize o (peygamber postu)nu emanet etti.Ve bizlerde 5 sene içinde düşünülmeye hizmetlere imzalar attığımızda Sarıcakayalılar dışında bazı açılışlarımıza gelen Azdavaylılarda şahittir.
            Arkadaşlarla ilk toplantıda aldığımız kararla : Görevden ayrılacağımız son güne kadar (Devletin kanunları buzdolabına kilitlemek idi.) Ve kilitledik de. Mahalli şartların getirdiği kanunlara vicdanımızın kanunları da ekleyerek , 5 senede Sarıcakaya ve köyler için çok büyük kalıcı hizmetlere imzalar attık. Bu imzalardan bizlere de sermaye olarak hizmetin de bulunmaktan onur duyduklarımızın sevgi saygı ve hayır duaları kaldı.Bizlerin de bundan başka tek beklentimiz bıraktığımız hizmetlerin (öldükten sonra)bizi yaşatması idi.

                                                                                                                                           

 
Etiketler: RÜYAMDA, GÖRDÜĞÜM, AY,
Yorumlar
Haber Yazılımı