Yazı Detayı
17 Nisan 2017 - Pazartesi 01:58 Bu yazı 381 kez okundu
 
Uyanık Olmazsak Hep Birlikte Kaybederiz
Oğuz CANDARLI
rugul37@gmail.com
 
 

 

Millet olarak, bir seçim-halkoylaması sınavından daha gectik.

Sonuç olarak, milletimizin yarıdan fazlası, 51,5 civarının kabul oyları ile, yeni bir yönetim sistemine geçtik, geçiyoruz, gececegiz.
Seksen milyonluk bir nüfusu etkileyen, elli milyonluk secmenin oy verdigi, iki aylık bir secim süreci hamdolsun büyük bir olgunlukla atlatılmış oldu.
Bu sürecin kavgasız, olaysız atlatılması en büyük kazanctır.
Zira bu hal, engin bir demokrasi kültürünün göstergesidir ve anlaşılıyor ki milletimiz bu demokrasi kültürünü çoktan kazanmış ve özümsemistir.
Evet cephesi kazanmıştır,
Ülkemizin yönetim sistemindeki değişim arzuları hayata geçmiştir.
 
Hayır cephesi de kazanmıştır.
İlk bakışta, Yüzde 50  Ak Parti, 10-15 civarındaki MHP oylarının birlesmesiyle Yüzde 60-65 leri bulması umulan "Evet" oylarını, 51,5'e hapsetmeyi basarmış, kendi potansiyel oylarının oldukca üstünde "Hayır" oyu verilmesini sağlayabilmiştir. Bu açıdan hayır cephesi oldukca ciddi bir başarı elde etmiştir.
 
Hayır cephesinin bu kadar ciddi oy alabilmiş olması, aslında ülkemiz adına başka türlü bir kazanç başlığı daha var bence, o da şu;
Ülkemizin geçis yaptığı yeni sistem hakkında ciddi sorular ve endiselerin varlığı aşikar.
 
Tek adam sistemi nasıl olacak, dikdatörlüğe mi geciyoruz, baskan her istedigini yapabilecek mi, lokanta, muhtarlık vb kapatabilecek mi? gibi, bazısı komik, bazısı ciddiye alınabilecek endişeler hususunda, yeni sistemi inşa edecek şahıs ve kurumlara karşı şerhlerini, endiselerini, .ekincelerini net bir şekilde  ifade etmiş oldu.
Yanlışa tahammülünün olmadığını açık ve net bir şekilde ifade etmiş oldu.
Kimsenin keyfi hareketine prim ve taviz vermeyeceğini ifade etmiş oldu.
 
Bu kazanımların yanında endişe etmemiz gereken hususların varlığını da gösterdi bu seçim ve sonuçlar.
En büyük endişe kaynağı şudur;
Bu süreçte içerden ve dışardan ciddi algı oyunları, yalan bilgi, kara propaganda yapıldı.
 
İnsanımızın bu algı oyunlarından, yalanlardan, kara propagandadan etkilenebiliyor olması, endişe vericidir.
Sayın Kılıçdaroğlu'nun sürecin en başında, kan çıkar gibi ifadeleri, hayır cephesinin şiddet yönüne kanalize edilbilir olma ihtimalini doğurur, daha önce Taksim vb halk ayaklanmaları deneyen güçlerin, tekrar toplumsal krizler üretme gayretlerine tevessül edebilecekleri endişesidir.
 
Alman ve Soros Vakıflarının hedefe koydukları ülkelerde toplum hareketleri ile iktidarları devirme çabalarını, Ukrayna, Brezilya, Mısır da gördük.
Venezuella'da yıllardır deniyorlar, henüz sonuç alamadılar ama caymadılar. Türkiye de bunu Taksim olayları ile denediler, başaramadılar.
 
Yüzde 48 lik oyun, bu yapıları umutlandırmış olması kuvvetle muhtemeldir.
 
Milletimiz, bu konuda cok uyanık ve tetikte olursa, muhtemel provokasyonlara alet olmazlarsa, gerçekten kazanan bu aziz millet olacaktır inşaallah..
 
Etiketler: Uyanık, Olmazsak, Hep, Birlikte, Kaybederiz,
Haber Yazılımı